Ve středu 09.09.2020 má autobus bezpečnostní přestávku.

Doveze nás ráno do Starého Smokovce a pak se vrátí a bude stát celý den v kempu. Pro návrat z exkurze využijeme spoje Tatranských elektrických železnic.

 

Návrat z exkurze zpět do kempu bude následující:

Starý Smokovec - Štrbské pleso: vlak Tatranských elektrických železnic

Štrbské pleso - Tatranská Štrba (lze vystoupit i v Tatranském Lieskovci): náhradní autobusová doprava za ozubnicovou železnici (je zde výluka do 02/2021 kvůli rekonstrukci).

 

Veškeré informace o spojích, včetně jízdních řádů, jsou na webu https://imhd.sk/tatry/cestovne-poriadky.

Je rovněž možné si stáhnout jízdní řády jako mobilní aplikaci - v App Store a v Google Play je pod názvem imhd.sk. Bliží informace najdete na IMHD - mobilní aplikace.

 

Mapa spojů Tatranských elektrických železnic

 

 

On Wednesday, 09.09.2020, our bus will have one day off because off the safety reasons.

In the morning the bus takes us to the Stary Smokovec a then it goes back to the camping and satys whole day there. To return from the excursion we will use local transportation as follows.

 

Return to the camping:

Starý Smokovec - Štrbské pleso: train of the Tatranske elektricke zeleznice raliway

Štrbské pleso - Tatranská Štrba (also possible to get off at the Tatransky Lieskovec): bus connection instead of the train (the train is untill the February 2021 under reconstruction).

 

All information about the connections as well as the timetables are on the website https://imhd.sk/tatry/cestovne-poriadky.

It is also possible to download the timetables as the mobile app for smartphones - in the App Store or Google Play named as imhd.sk. Detailed information to the downloading are on the IMHD - mobilní aplikace website.

 

Map of the lines of the Tatranske elektriceke zeleznice railways